Κορινθιακός κρατήρας
ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
Το πήλινο αγγείο που βλέπουμε εδώ είναι ένας κρατήρας, που χρονολογείται γύρω στο 590 – 570 π.Χ. Οι κρατήρες ήταν ειδικά αγγεία για τη μίξη του οίνου με το νερό. Ανάμεσα στους διάφορους τύπους κρατήρων, ένας από τους πιο δημοφιλείς ήταν ο κιονωτός, κορινθιακής καταγωγής. Οι Κορίνθιοι αγγειογράφοι διακοσμούσαν με ιδιαίτερη επιμέλεια τα αγγεία τους. Η διακόσμηση αποτελούνταν συχνά από σκηνές από τον κόσμο της Ανατολής.
Η πάνω ζώνη του αγγείου κοσμείται με επτά κωμαστές, δηλαδή επτά εύθυμους χορευτές. Στην κάτω ζώνη του αγγείου εικονίζονται αιλουροειδή και αγριοκάτσικα.
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
![](https://cycladic.gr/wp-content/uploads/2023/09/Untitled-3-1024x489.jpg)
ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ
Αγαλμάτιο αγοριού
![φωτογραφία κεφαλής κυκλαδικού αγάλματος](https://cycladic.gr/wp-content/uploads/2023/09/agalma_web-1024x680.jpg)
ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ
Κυκλαδικό άγαλμα
![](https://cycladic.gr/wp-content/uploads/2023/09/Untitled-10-1024x488.jpg)
ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ