Ερυθρόμορφος κρατήρας
ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
Ο συγκεκριμένος ερυθρόμορφος κρατήρας, που χρονολογείται στη δεκαετία 470 – 460 π.Χ., απεικονίζει με αριστουργηματικό τρόπο μια μυθολογική σκηνή, αυτή της επιστροφής του Ηφαίστου στον Όλυμπο συνοδεία του Διονύσου.
Στην πρόσθια όψη εικονίζεται ο Διόνυσος, με κάνθαρο στο χέρι, να συνοδεύει τον μεθυσμένο Ήφαιστο, ο οποίος ζούσε μακριά από τον Όλυμπο λόγω της μακροχρόνιας διένεξής του με την μητέρα του Ήρα.
Ο κρατήρας είναι έργο αττικού εργαστηρίου κι αποδίδεται στον καλλιτέχνη που αποκαλείται συμβατικά ο Ζωγράφος του Λένινγκραντ.
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
![](https://cycladic.gr/wp-content/uploads/2023/09/Untitled-1024x682.png)
ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ
Ειδώλιο Ταναγραίας
![](https://cycladic.gr/wp-content/uploads/2023/09/photo-kilika-1024x487.jpg)
ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ